یکشنبه, 10 مهر,1401

شیشه رنگی


جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نماییدشیشه رنگی چیست؟

به دنیای پیرامونتان نگاهی بیندازید،بدون شیشه شبیه به چه چیزی می شد؟بدون پنجره ها،صفحه های کامپیوتر،بدون تلویزیون،جهان مانند قبل نمی بود،درست است؟تا حالا متوجه شده اید که همه شیشه های اطرافتان شفاف و سفید نیستند؟ممکن است شیشه خانه تان شفاف باشد اما شیشه دلستر چطور؟یا شیشه های برخی مساجد؟یا شیشه های رنگی لامپ های درخت کریسمس؟ باور داشته باشید یا نداشته باشید ، شیشه های ظریف رنگشان را از سخت ترین عناصر و مواد شناخته شده می گیرند:فلزات.تا حالا متوجه شده بودید که در شیشه فلز وجود دارد؟ولی حقیقت دارد. شیشه از ترکیب شن و خرده های شیشه های دورریختنی که cullet نام داشت شروع به ساخته شدن کرد.cullet زمانی زمانی که شیشه بازیافت می شود،ایجاد می شود.این مواد غربال شده و در کوره با افزودنی های دیگری گذاشته می شوند،بسته به اینکه چه نوع شیشه ای می خواهد ساخته شود. شن و cullet باید تا نقطه ذوبشان حرارت داده شوند تا شیشه ساخته شود.این بدان معنیست که سازندگان شیشه به کوره ای نیاز دارند که به دمای 2900 درجه فارنهایت برسد.زمانی که شن و cullet ذوب شدند،یک شکل گرمائی تابشی مایع ساخته می شود.این شیشه به خالص ترین شکل است.

Text/HTML
شیشه رنگی

ترکیبات رنگ های مختلف شیشه رنگی


خیلی وقت پیش،شیشه با دست ساخته می شد.فرآیند ساخت آن خیلی کند و خطرناک بود.امروزه کارخانه های بزرگ مقادیر زیادی شیشه تولید می کنند. اولین مردمانی که با شیشه سر و کار داشتند اصلا کنترلی برروی رنگ آن نداشتند. مصری های باستانی و رومی ها،شیشه های رنگی مختلفی را توسعه دادند.در قرن هشتم یک شیمی دان به نام گربر،کشف کرد که اکسید فلز ترکیب مخفی ای است که برای ساخت شیشه رنگی بکارگرفته می شود. گروه های مذهبی اولیه کمک کردند تا آزمایش هایی با شیشه رنگی انجام شود.هنرمندان با کارهای شیشه لک دار نیاز به انواعی از رنگ ها برای ساختن کارهای هنری زیبایشان دارند. برای ساختن شیشه های رنگی لکه دار،هنرمندان از شیشه ای که قبلا با روش بالا رنگی شده بود،استفاده می کردند.آنها قطعات شیشه های رنگی مختلف را می بریدند و آنها را درکنار هم چفت می کردند تا پنجره های زیبایی شکل گیرد که واقعا کارهای هنری محشری بودند.سازندگان شیشه لک دار اغلب از فلز استفاده می کردند،مانند سرب تا طرح کلی ای از تصویرشان بسازند و در داخل آنها از قطعات کوچک شیشه رنگی استفاده می کردند. امروزه روش های ساخت شیشه رنگی برای افزودن اکسیدهای فلزی پودر شده ،سولفیدها،یا ترکیبات دیگر مخلوط شیشه ای ذوب شده بکار می رود.

ترکیب مواد شیمیایی برای تشکیل هر رنگ


در اینجا چند افزودنی رایج و رنگ هایی که با آنها تولید می شود آمده است : اکسید کبالت : آبی – بنفش ، کادمیوم سولفید : زرد طلایی، کلراید : قرمز ، آنتیموان اکسید : سفید ، سولفور : زرد – کهربایی ، اورانیوم اکسید : زرد - فلوئورسنت - سبز ، کرومیک اکسید : سبز زمردی . برخی ترکیبات قطعی هم وجود دارند،مانند منگنز دی اکسید و سدیم نیترات که می توانند با انواع شیشه های ذوب شده برای پاک نمودن ناخالصی هایشان و ایجاد شیشه شفاف بکارروند. رنگ ، یکی از زیباترین مشخصه های شی شیشه ای است و می تواند یکی از زیباترین و جالب ترین ویژگی ها باشد.رنگ گاهی اوقات سودمندی شی شیشه ای را نشان می دهد،اما تقریبا همیشه مرغوبیت آن را تعریف می کند. برخی از شیشه های رنگی خیلی شناخته شده هستند.شاید بهترین مثال از این مورد ((کبالت آبی )) است که از افزودن کبالت اکسید به شیشه ذوب شده ساخته می شود.((شیشه وازلینی))،شیشه فلوئورسنت زرد – سبز است که شامل مقادیر کمی از اورانیوم اکسید است.((طلای یاقوتی)) و ((شیشه قره قروتی))،شیشه های قرمزی هستند که با افزودن طلا ساخته می شوند.((سلنیوم یاقوتی))،رنگ قرمزی است که با افزودن سلنیوم اکسید ساخته می شود و ((آبی مصری)) از افزودن مس ساخته می شود. گاهی اوقات لازم است تا رنگ های ناخواسته ای که در شیشه ایجاد می شود را از بین ببریم تا شیشه ای شفاف و خالص داشته باشیم.رنگ زداها برای بیرون کشیدن آهن و ترکیبات سولفور بکار می روند.منگنز دی اکسید و سریوم اکسید از رنگ زداهای متدوال هستند.بعد از عملیات زدودن رنگ،شیشه های خالص و بدون رنگ خواهیم داشت.

شیشه رنگی رحیمی گلس

 مواد معدنی ، کلید شیشه رنگی:

منابع سولفیدها،اکسید ها و دیگر ترکیبات فلزی که از آنها برای رنگی کردن شیشه استفاده می شود،مواد معدنی هستند.این مواد معدنی بخصوص کانی هستندد و برای پاک کردن ناخالصی ها فرآوری شده اند و برای تولید عوامل رنگی برای شیشه استفاده می شوند.کلید زیبایی اغلب از زمین نشات می گیرد. .