یکشنبه، 14 آذر 1400
09120188189 
 

مشاوره و بازدید رایگان

آینه کاری


جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نماییدآیینه کاری یکی از هنرهای قدیمی ایرانی است که به دلیل خلاقیت سازندگان خانه؛ امروزه تبدیل به بخش مهمی از دکوراسیون داخلی خانه گردیده است. از گذشته برای جلوه و نمایش خانه های سلطنتی از هنر ناب آیینه کاری استفاده می کردند. برای نمونه خانه های تاریخی کاشان جلوه زیبا و فاخر از شکوه آینه کاری را به نمایش می گذارند. اگر شما نیز به این هنر و به صورت کلی دکوراسیون داخلی علاقه مند هستید با ما همراه باشید. در ادامه این مطلب در وب سایت رحیمی گلس درباره آیینه کاری و انواع آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مصالح و مواد آینه کاری

برای آینه کاری کردن از عناصری و مصالحی مانند سریش،قلم طراحی،گچ نرم،آینه،چسب استفاده می کنیم.از لوازم و تجهیزات زیر می توان برای آینه کاری استفاده نمود : خط کش چوبی،میز زیردستی،الماس آینه،کاردک،قلم طراحی.از آینه کاری اکثرا در چه جاهایی استفاده می کنیم ؟ بر روی دیوار،برروی سقف.آینه کاری، طرح ها و گونه های مختلفی دارد که شامل : آینه کاری جورچین،آینه کاری لوزی،آینه کاری مدرن،آینه کاری کلاسیک،آینه کاری گل و بوته،آینه کاری هندسی،آینه کاری آنتیک،آینه کاری حجمی و آینه کاری کهنه کاری می شوند.مدل های گوناگون آینه کاری هم شامل : لوزی،مربع قطری،دایره ای،شکل های هندسی،جورچین(مربع و مستطیل نامنظم) هستند.آینه کاری را می توانیم برروی دیوار گچی،دیوار سیمانی،دیوار رنگ روغن،دیوار کاه گل،دیوار فلزی،دیوار MDF ،دیوار سرامیکی،دیوار سنگی،دیوار چوبی و ... انجام دهیم.بکارگیری آینه در داخل خانه موجب می شود تا درون خانه بزرگتر نشان داده شده و در نتیجه زیباتر شود و همچنین موجی از انرژی مثبت در خانه به راه افتد.پس از اینکه منزل آینه کاری شد،با توجه به مقدار کثیفی ایجاد شده برروی آینه ها،اگر کثیفی چربی باشد با ترکیب مقداری سرکه و آب که به آینه می مالیم آن را از بین می بریم و اگر کثیفی فقط در حد غبار باشد با آب هم می شود آن را از بین برد.برای آینه کاری باید از مخلوطی از پودر سنگ علاوه بر سیمان سفید یا سیاه استفاده کرد که برای چسباندن و همبستگی بین قطعات باهم استفاده می شود.برای این مخلوط آینه کاری نسبت های 1 به 3 را انتخاب می کنیم به این معنی که مخلوط سیمان تنها 1 واحد و پودر سنگ هم 3 واحد خواهد بود.

کاربرد آیینه کاری 

امروزه از آینه در شکل های مختلفی استفاده می شود و بیشتر دامنه استفاده از آن به منازل و فضاهای مسکونی معطوف می شود. استفاده از خاصیت بازتاب تصاویر که منجر به بزرگتر شدن و روشن تر شدن فضاها می شود باعث شده است آینه کاری در منزل به عنوان یکی از راه های بزرگتر و دلبازتر جلوه دادن فضاهای کوچک به شمار آید. امروزه در هر خانه ای آینه ای وجود دارد که بیشتر این آینه ها به اشکال گوناگون بر روی دیوار نصب شده اند. آینه کاری، یکی از قدیمی ترین هنرها در تزیین دکوراسیون داخلی می باشد که از دیرباز در ایران برای تزیین کاخ ها، منازل و مساجد به شیوه سنتی استفاده می شده است. آینه کاری را هنر ایجاد طرح و نقش با استفاده از قطعات آینه در ابعاد و رنگ های مختلف می توان برشمرد. در گذشته از آینه کاری سنتی به عنوان مهمترین عامل تزیینی در ایجاد یک فضای مجلل معنوی در کاخ ها، آرامگاه ها، مساجد و برخی از خانه های قدیمی استفاده می کردند.
آینه کاری ایده ای زیبا برای دکوراسیون داخلی منزل است که با چسباندن تکه ها بزرگ و کوچک آینه به شکل های هندسی و گل و بته های زیباست که این هنر زیبا از هنر های ویژه هنرمندان ایرانی در دوره ساسانیان است. در هنر آیینه‌ کاری، هنرمند آیینه‌کار با استفاده از شیشه و برش آن به اشکال متنوع، فضایی درخشان و زیبا در بناها می‌آفریند که از بازتاب نور در قطعات بی‌شمار آینه تشعشع، درخشش و زیبایی در تزیینات بناها ایجاد می‌شود و پوششی بسیار مناسب و زیبا برای تزیین بنا از نظر استحکام و دوام است. در سده 10 هجری قمری آینه از اروپا به ویژه ونیز وارد ایران و در هنگام واردات و جابجایی، آینه ها در راه می شکستند. در همین زمان بود که هنرمندان ایرانی برای استفاده مفید از قطعات شکسته آینه ها، از آن ها برای این هنر برای دیوار و ستون استفاده کردند.


 

 

 

 

 

انواع مدل آینه کاری

انواع مختلفی برای آینه کاری وجود دارد که شما با توجه به سلیقه خود می توانید هر یک را انتخاب کنید:

 آینه جورچین

این نوع که در آیینه کاری به سبک اسپرت بیشتر استفاده می شود از اشکال مربع و مستطیل در کنار هم استفاده می شود.

آینه مدرن

در این نوع از فرم ها با خطوط شکسته متفاوت تراش می خورند و طرح های جدیدی را از کنار هم قرار گرفتند به وجود می آورند.

آینه لوزی

از اشکال لوزی آینه در این مدل استفاده می شود. یکی از راج ترین اجراهای آینه کاری می باشد در طراحی فضاهای کلاسیک و رسمی تر استفاده می شود .

آینه اسلامی

در این نوع از قطعات ریز برای به وجود آوردن فرم های معماری اسلامی مانند اسلیمی و گره ها استفاده می شود.

 هندسی

در این نوع از از فرم های هندسی منظم یا نامنظم در کنار هم استفاده می شود.

آینه کاری کلاسیک

آینه کاری که با به کار بردن قطعات ریز و شکسته در اندازه های گوناگون اجرا می شود.

آنتیک

یک نوع از انواع آینه کاری است  که در اجرای آن از تکنیکی خاص استفاده می شود. جیوه آینه در قسمت هایی از آینه توسط موادی از بین می رود و به آینه شکل قدیمی می دهد.این نوع آینه ممکن است در کنار انواع دیگری از آینه ها به کار رود. در کهنه کاری بیشتر از آینه کاری آنتیک از این نوع از آینه ها استفاده می شود.

طرح گل و بوته

طرح هایی با نقوش گیاهی بر روی آینه برش می خورند. ممکن است که قطعات برش خورده آینه برای کنارهم قرارگرفتن بدین شکل نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

حجمی

یک نوع دیگر از اجرای این هنر که با در کنار هم قرار گرفتن آینه ها به صورت حجمی استفاده می شود. معمولا در این نوع ، حجم های مخروطی و هرمی روی سطح تشکیل می شوند. انواع شکل های  آینه کاری که به کار می رود شامل آینه لوزی، آینه دایره ای، آینه مربع قطری، آینه ذوزنقه ای، آینه آجری و آینه ذوزنقه ای می باشد.

حالت مخلوط 

مخلوط آن از پودر سنگ ، سیمان سفید و سیاه استفاده می شود و برای چسباندن قطعات کنار یکدیگر استفاده می شود. نسبت سیمان و پودر سنگ در مخلوط آینه کاری 1 به 3 واحد می باشد. البته مخلوط آن  به صورت آماده در بیرون فروخته می شود.

مخلوط آینه کاری

این مخلوط به شکل آماده شده هم در بیرون فروخته می شود که می توان آن را تهیه نمود.این مخلوط را باید خیلی دقیق لابلای آینه ها مالید و سپس آینه ها را برای آینه کاری بهتر پاک نمود.روش دیگری هم برای تهیه پودر مخصوص آینه کاری وجود دارد که در آن از سه قاشق غذاخوری پودر مل و یک قاشق چایخوری رنگ پودری استفاده می کنیم.می توانیم از یک قاشق سیمان سفید هم در صورت در دسترس بودن استفاده نمائیم چرا که مقاومت و استحکام بالاتری دارد،اینها را با هم به خوبی ترکیب می کنیم و درزها را با آن کاملا پر می نمائیم.خانه افراد از مجموعه ای از فضاها تشکیل شده است که در این بین بهترین مکان برای قرار دادن ، آینه هال می باشد.اکثر مهمانان در این اتاق حاضر هستند و به همین دلیل آینه کاری در این اتاق خیلی به چشم می آید.

می توانیم تمام دیوار را آینه کاری کنیم یا اینکه تنها بخشی از دیوار را،انگار که در آن اثری هنری یا نگاره ای گذاشته باشیم آینه کاری کنیم،برای این که آینه کاری ها پررنگ تر دیده شوند می توانیم از کاغذ دیواری هم استفاده کنیم.می توانیم برای قسمت بندی کردن خانه یا به اصطلاح پارتیشن بندی خانه ها هم از آینه استفاده نمائیم.برای تزئین دیوارهای راهروها هم می توانیم از آینه کاری استفاده نمائیم.می توانیم در جلوی درب خانه آینه نصب کنیم تا باعث هر چه بیشتر جذاب شدن آن شده و خانه را به فضایی دلنشین تبدیل کند.برای اینکه فضای خانه بیشتر مورد پسند همگان قرار گیرد معمولا رایج است که از آینه کاری استفاده می کنیم.به دلیل اینکه آینه کاری خانه مان جلوه زیباتری داشته باشد می توانیم در جلوی آینه ها میز و صندلی قرار دهیم تا با انعکاس نور منظره زیباتری داشته باشیم.

جمع بندی
آینه کاری یکی از موارد تزیین ساختمان و دکوراسیون داخلی آن است. این هنر یکی هنر های اصیل ایرنی است که از دوران ساسانیان در ایران رواج گرفته است. در آینه کاری درواقع قطعه های کوچک شده های آینه را به شکل های مختلف از جمله هندسی می چسبانند. در این هنر، هنرمند آینه کار با استفاده از برش شیشه به اشکال مختلف، فضایی درخشان و زیبا در منازل و بناها را ایجاد می کند. آیینه کاری انواع مختلفی مانند هرمی، مستطیلی، سهمی، مخلوط و غیره دارد.

 آینه کاری در سالن غذاخوری :

در مکان سالن غذاخوری مان هم می توانیم آینه نصب کنیم که جلوه زیباتری به خانه مان بدهد.ما می توانیم در شومینه هم از آینه کاری استفاده کنیم که زیبایی بیشتری به خانه بدهد.آینه کاری در سقف ها هم بسیار زیبا و هنری بوده و می توان گفت بیشترین اثر را در آینه کاری برروی انسان می گذارد.آینه کاری از سنت های دیرین ما ایرانی ها بوده و با آینه کاری نمودن منازل انگار خدا را به خانه می آوردند.در گذشته در روبروی بناهای قدیمی حوضچه های بزرگی می ساختند،شاید می خواستند که مانند آینه کاری نمای ساختمان در آب دیده شود.انسان با قرار گرفتن در اتاقی که مملو از آینه هاست گوئی حس و حالی ماورائی پیدا کرده و خود در جهان دیگری می یابد.آینه ها تمثیلی از نشان دادن خود واقعی انسان به او هستند و می توانند تمام احساس های زیبای بشری را به ما منتقل نمایند. .


آینه کاری

آینه کاری

523 بازدید
درج شده در روز یکشنبه, 28 شهریور,1400
0 دیدگاه کاربران
Rate this article:
5.0
آینه کاری یکی از هنرهای قدیمی ایرانی است که به دلیل خلاقیت سازندگان خانه؛ امروزه تبدیل به بخش مهمی از دکوراسیون داخلی خانه گردیده است. از گذشته برای جلوه و نمایش خانه های سلطنتی از هنر ناب آیینه کاری استفاده می کردند. برای نمونه خانه های تاریخی کاشان جلوه زیبا و فاخر از شکوه آینه کاری را به نمایش می گذارند. اگر شما نیز به این هنر و به صورت کلی دکوراسیون داخلی علاقه مند هستید با ما همراه باشید. در ادامه این مطلب درباره آیینه کاری و انواع آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.آینه کاری چیست و چه کاربردی دارد؟

 

امروزه از آینه در شکل های مختلفی استفاده می شود و بیشتر دامنه استفاده از آن به منازل و فضاهای مسکونی معطوف می شود. استفاده از خاصیت بازتاب تصاویر که منجر به بزرگتر شدن و روشن تر شدن فضاها می شود باعث شده است آینه کاری در منزل به عنوان یکی از راه های بزرگتر و دلبازتر جلوه دادن فضاهای کوچک به شمار آید. امروزه در هر خانه ای آینه ای وجود دارد که بیشتر این آینه ها به اشکال گوناگون بر روی دیوار نصب شده اند. آینه کاری، یکی از قدیمی ترین هنرها در تزیین دکوراسیون داخلی می باشد که از دیرباز در ایران برای تزیین کاخ ها، منازل و مساجد به شیوه سنتی استفاده می شده است. آینه کاری را هنر ایجاد طرح و نقش با استفاده از قطعات آینه در ابعاد و رنگ های مختلف می توان برشمرد. در گذشته از آینه کاری سنتی به عنوان مهمترین عامل تزیینی در ایجاد یک فضای مجلل معنوی در کاخ ها، آرامگاه ها، مساجد و برخی از خانه های قدیمی استفاده می کردند.

آینه کاری ایده ای زیبا برای دکوراسیون داخلی منزل است که با چسباندن تکه ها بزرگ و کوچک آینه به شکل های هندسی و گل و بته های زیباست که این هنر زیبا از هنر های ویژه هنرمندان ایرانی در دوره ساسانیان است. در هنر آیینه‌ کاری، هنرمند آیینه‌کار با استفاده از شیشه و برش آن به اشکال متنوع، فضایی درخشان و زیبا در بناها می‌آفریند که از بازتاب نور در قطعات بی‌شمار آینه تشعشع، درخشش و زیبایی در تزیینات بناها ایجاد می‌شود و پوششی بسیار مناسب و زیبا برای تزیین بنا از نظر استحکام و دوام است. در سده 10 هجری قمری آینه از اروپا به ویژه ونیز وارد ایران و در هنگام واردات و جابجایی، آینه ها در راه می شکستند. در همین زمان بود که هنرمندان ایرانی برای استفاده مفید از قطعات شکسته آینه ها، از آن ها برای این هنر برای دیوار و ستون استفاده کردند.

 

انواع مدل آینه کاری

 

انواع مختلفی برای آینه کاری وجود دارد که شما با توجه به سلیقه خود می توانید هر یک را انتخاب کنید:

 

 آینه جورچین

 

این نوع که در آیینه کاری به سبک اسپرت بیشتر استفاده می شود از اشکال مربع و مستطیل در کنار هم استفاده می شود.

 

آینه مدرن

 

در این نوع از فرم ها با خطوط شکسته متفاوت تراش می خورند و طرح های جدیدی را از کنار هم قرار گرفتند به وجود می آورند.

 

آینه لوزی

 

از اشکال لوزی آینه در این مدل استفاده می شود. یکی از راج ترین اجراهای آینه کاری می باشد در طراحی فضاهای کلاسیک و رسمی تر استفاده می شود .

 

آینه اسلامی

 

در این نوع از قطعات ریز برای به وجود آوردن فرم های معماری اسلامی مانند اسلیمی و گره ها استفاده می شود.

 

 هندسی

 

در این نوع از از فرم های هندسی منظم یا نامنظم در کنار هم استفاده می شود.

 

آینه کاری کلاسیک

 

آینه کاری که با به کار بردن قطعات ریز و شکسته در اندازه های گوناگون اجرا می شود.

 

آنتیک

 

یک نوع از انواع آینه کاری است  که در اجرای آن از تکنیکی خاص استفاده می شود. جیوه آینه در قسمت هایی از آینه توسط موادی از بین می رود و به آینه شکل قدیمی می دهد.این نوع آینه ممکن است در کنار انواع دیگری از آینه ها به کار رود. در کهنه کاری بیشتر از آینه کاری آنتیک از این نوع از آینه ها استفاده می شود.

 

طرح گل و بوته

 

طرح هایی با نقوش گیاهی بر روی آینه برش می خورند. ممکن است که قطعات برش خورده آینه برای کنارهم قرارگرفتن بدین شکل نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

 

حجمی

 

یک نوع دیگر از اجرای این هنر که با در کنار هم قرار گرفتن آینه ها به صورت حجمی استفاده می شود. معمولا در این نوع ، حجم های مخروطی و هرمی روی سطح تشکیل می شوند. انواع شکل های  آینه کاری که به کار میرود شامل آینه لوزی، آینه دایره ای، آینه مربع قطری، آینه ذوزنقه ای، آینه آجری و آینه ذوزنقه ای می باشد.

 

حالت مخلوط 

 

مخلوط آن از پودر سنگ ، سیمان سفید و سیاه استفاده می شود و برای چسباندن قطعات کنار یکدیگر استفاده می شود. نسبت سیمان و پودر سنگ در مخلوط آینه کاری 1 به 3 واحد می باشد. البته مخلوط آن  به صورت آماده در بیرون فروخته می شود.
جمع بندی
آینه کاری یکی از موارد تزیین ساختمان و دکوراسیون داخلی آن است. این هنر یکی هنرهای اصیل ایرانی است که از دوران ساسانیان در ایران رواج گرفته است. در آینه کاری در واقع قطعه های کوچک شده های آینه را به شکل های مختلف از جمله هندسی می چسبانند. در این هنر، هنرمند آینه کار با استفاده از برش شیشه به اشکال مختلف، فضایی درخشان و زیبا در منازل و بناها را ایجاد می کند. آینه کاری انواع مختلفی مانند هرمی، مستطیلی، سهمی، مخلوط و ... دارد.

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add commentآینه کاری صنایع آینه رحیمی